Jakiś czas temu swą premierę miała książka Philipa Zimbardo i Nikity Coulombe Gdzie ci mężczyźni? Poświęcona jest kryzysowi męskości, więc już ostrzę sobie na nią zęby. Oczywiście artykułów i audycji poświęconych kryzysowi męskości jest mnóstwo. Od czasu do czasu każdy z bardziej liczących się tygodników coś o tym pisze, nie wspominając już o ilości tekstów w internecie. Jednak książek, które zajmują się tym tematem, nie jest aż tak dużo. Warto więc zainteresować się każdą nowością, która ma więcej, niż kilka kolumn tekstu.

image description

„Philip Zimbardo analizuje przyczyny upadku facetów na trzech poziomach: przygląda się cechom samych mężczyzn, sytuacji, w jakiej się znaleźli, oraz układowi sił, który tę sytuację stworzył. Nieskuteczny system edukacji, rodziny z nieobecnym (psychicznie lub fizycznie) ojcem i nadopiekuńcze matki, uzależnienie od pobudzenia, które przynosi wirtualna rzeczywistość, zmiany w środowisku naturalnym wywołane zanieczyszczeniami, recesja oraz rosnąca pozycja kobiet nie sprzyjają rozwojowi facetów.

Czy jesteśmy bezradni wobec upadku męskości? Czy możliwe są działania na poziomie systemu edukacji, mediów, polityki społecznej, które mogą zaradzić kryzysowi? W jaki sposób matki i partnerki młodych mężczyzn mogą im pomóc nadążać za wymaganiami życia? Co wreszcie sami faceci mogą zrobić dla siebie, by przestać zmagać się z własnym życiem, a zacząć żyć? Autorzy nie pozostawiają nas bez odpowiedzi na te pytania – proponują szereg działań, które mogą powstrzymać postępujący kryzys męskości i uchronić kolejne pokolenia młodych chłopców przed życiową nieporadnością.”

Tyle notka prasowa. Jeżeli książka rzeczywiście pochyla się nad tym wszystkim, liczę na pozycję napisaną z rozmachem. Mam nadzieję, że Męski Regał już niedługo będzie miał przyjemność wgryźć się w te 400 stron i  podzielić się wrażeniami z lektury.

Strona oficjalna książki
Facebook – warto tu zajrzeć, znajdziemy tu kilka artykułów dotyczących wiadomego tematu.