W każdym, nawet tym najlepszym zegarku co jakiś czas stajemy przed koniecznością wymiany paska lub bransolety. Zdarza się, iż sami uszkodzimy jakiś element. Jednak najczęściej jest tak, że wraz z biegiem czasu paski i bransolety się zużywają. Coraz częściej podejmujemy się wymiany tego elementu ze względu na zwiększenie atrakcyjności czasomierza. Kolor paska dobrze dobrany do tarczy zegarka czy wymieniona bransoleta na delikatniejszą lub mocniejszą całkowicie mogą odmienić jego wygląd. Natomiast źle dobrane elementy spowodują, iż zegarek będzie wyglądał karykaturalnie.

Od czego zacząć wymianę paska lub bransolety?

Pierwszą i najbardziej konieczną czynnością jest zmierzenie szerokości paska albo bransolety przy kopercie oraz znalezienie nowego elementu o dokładnie takich samych wymiarach. Niektóre marki sprzedają oryginalne paski oraz bransolety w sklepach internetowych. Do konkretnego modelu zegarka jest przypisanych kilka akcesoriów, które różnią się zapięciem lub kolorem. Możemy więc kupić konkretnie dedykowany model do zegarka, który aktualnie posiadamy. Jeżeli jednak nie ma w takim sklepie paska lub bransolety do naszego modelu, warto poszukać zamiennika o identycznych wymiarach. Pasek czy bransoleta nie będą dobrze pasować, kiedy będą zbyt wąskie lub szerokie. 

Wymiana paska lub bransolety nie może udać się bez wiedzy na temat teleskopu i elementów z nim związanych. Teleskop to stalowa rurka, w której znajduje się sprężynka. Na końcach rurki mamy bolce, które rozpychane są przez sprężynkę. Właśnie dlatego teleskop nie wypada z mocowania urządzenia.

Co trzeba mieć pod ręką w celu dokonania wymiany?

Do dokonania tej czynności na pewno przyda się mały płaski śrubokręt oraz oczywiście nowy pasek lub bransoleta.

Jak wygląda wymiana paska?

Na początku trzeba wyjąć teleskop poprzez włożenie śrubokręta między pasek i kopertę zegarka. Śrubokręt musi być mocno dociśnięty do teleskopu po jednej ze stron. Następnie należy utrzymać nacisk na ten element jednocześnie odsuwając narzędzie od koperty. Jeżeli usunęliśmy teleskop z jednej strony to wówczas możemy wyciągnąć cały pasek z mocowania i wyjąć teleskop ze starego paska. W dalszej kolejności wkładamy teleskop do nowego paska.
Kolejnym krokiem jest włożenie jednego końca teleskopu w zagłębienie do mocowania. Potem należy nacisnąć drugi koniec teleskopu oraz trafić w drugie odpowiednie zagłębienie do mocowania. Sprężynka obecna w teleskopie rozepchnie jego końcówki, a ten znajdzie się na swoim początkowym miejscu. Kiedy te czynności zostaną wykonane, wystarczy lekko potrząsnąć paskiem w celu sprawdzenia czy wszystko znalazło się na odpowiednim miejscu.

Jak wymienić bransoletkę?

Wymiana bransoletki jest bardzo podobna. Wystarczy położyć pasek na stole i płaskim śrubokrętem wypiąć teleskop. Następnie przekładamy teleskop do nowej bransolety i zakładamy nową bransoletę. Przy wymianie bransolety należy uważać, aby śrubokrętem nie zarysował koperty albo nowej bransolety.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wymiana paska czy bransoletki nie jest zajęciem zbyt skomplikowanym. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do tej czynności. Należy wybrać właściwe i dobrze oświetlone miejsce. Natomiast w dalszej kolejności musimy przygotować sobie wszystkie najważniejsze urządzenia, aby były one na wyciągnięcie ręki. Każdą czynność powinniśmy wykonywać cierpliwie i bardzo spokojnie. Nerwowe ruchy w niczym nam nie pomogą, a jedynie negatywnie mogą odbić się na stanie zegarka lub jego poszczególnych elementach.