BookRage jest chyba jedną z najciekawszych inicjatyw wydawniczych na rynku książki. Zdążył wydać już tytuły Janusza Zajdla, klasyka polskiego science-fiction, oraz Stefana Grabińskiego, jednego z ojców chrzestnych polskiej literatury grozy. Tym razem do kupienia mamy dwa całkiem ciekawe pakiety.

Współczesna Polska

„Współczesna Polska” oferuje nam 6 książek. Przyznam się bez bicia – większości z nich nie znam. Ale dwie pozycje, które dostajemy po zakupieniu pakietu powyżej pewnej ceny, na pewno są godne uwagi. Zwał Sławomira Shutego opowiada o życiu i pracy w banku, czy też szerzej, korporacji. Jest komiczny i tragiczny zarazem, a jego główną zaletą jest język, który miesza różne style i garściami czerpie z korporacyjnego żargonu. Paw królowej Doroty Masłowskiej to z kolei książka, z którą każdy powinien się zmierzyć. Ponownie to język gra tu pierwsze skrzypce, który jest jeszcze bardziej pokręcony niż ten z Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną. Masłowska „Nike” dostała właśnie za Pawia królowej.

Nie ma co ukrywać – to literatura współczesna, która może się nie podobać. Bardziej od fabuły liczy się język i dlatego sporo osób odpuści sobie już po kilkunastu stronach. Kto wytrwa, ten na pewno będzie śmiał się do rozpuku, choć będzie to śmiech przez łzy.

Tezaurus idei – ekonomia

Jeśli współczesną literaturę polską omijamy szerokim łukiem, to może zainteresuje nas drugi pakiet. „Tezaurus idei” poświęcony jest ekonomii, znajdziemy tu interpretacje tekstów Benjamina Franklina, Cyryla Parkinsona czy Georga Clasona. W przypadku pakietu rozszerzonego dostajemy również pozycje Adama Smitha i Karola Marksa. 

benjamin-franklin-62846_640

QuickRage oferuje nam zatem dość szeroki przekrój ekonomicznych teorii i postaw. Co warto podkreślić: nie są to książki wspomnianych wyżej autorów – to ich interpretacje i opracowania. Należy je traktować  jako „wstępy do…”.

To bardzo ciekawa oferta, szczególnie dla ekonomicznych laików. Ja już swój pakiet kupiłem.